Leczenie endometriozy

Zoz 2
Leczenie endometriozy
52

Views

Leczenie endometriozy

Czym jest endometrioza? Cóż, endometrioza to inaczej wędrująca śluzówka lub gruczolistosć zewnętrzna. Jest to rozrost błony śluzowej macicy, poza jamą macicy. Dotyka ona jamy otrzewnej, jajników i jajowodów. Endometrioza do praktycznie do piątą miesiączkującą kobietę, a u części z tych kobiet może wywoływać również problemy z płodnością. Leczenie endometriozy polega na przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej.
Endometrioza tłumacząc w prostszym języku polega na tym, że błona śluzowa wyściełająca macicę znajduje się nie tylko w jednym miejscu, czyli tym w którym powinna być, ale również i w innych. Endometrium, czyli błona śluzowa, funkcjonuje wtedy normalnie, jednak problem polega w tym, że znajduje się ono w miejscu z którego nie może się wydostać a ilość niepotrzebnej tkanki może narastać wraz z każdym kolejnym cyklem.
Endometrioza dotyka kobiety w praktycznie każdym wieku. Od momentu zaczęcia miesiączkowania w okolicach 12 roku życia aż po wiek 80 lat. Jednakże ciekawostką w tym temacie, jest fakt, że częściej na tę chorobę zapadają kobiety wysokie i szczupłe, niż te z wysokim BMI. Endometrioza może występować również rodzinnie, jednak nie jest ona dziedziczona w prosty sposób.
Ogniska endometriozy mogą znajdować się na przykład w obrębie jajników, jajowodów, pochwy, a nawet jelita cienkiego oraz grubego. Rzadszymi miejscami jest też pępek oraz blizny po cięciu cesarskim. A najrzadziej spotykana jest ona w wątrobie, nerkach, mięśniach pośladkowych , pęcherzu moczowym i kilku innych miejscach. Na leczenie endometriozy jest jeszcze drugi sposób, stosowany tylko w wypadku zaistnienia takiej konieczności a jest nim histerektomia, czyli usunięcie macicy.

Pozostałe artykuły o medycynie oraz zdrowiu:

Review Overview
User Rating:
0/5
(28 votes)
Written by admin